Go Back   Bodybuilding Forum - Bodybuilding.net > Bodybuilding Forum > Nutrition

eh?

Nutrition discussion on eh?, within the Bodybuilding Forum; Ha, you mean the stuff that is plastered on every corner of their website in massive ass banners?? But I ...


Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
Old 01-16-2010, 09:45 AM   #11
Pirate
Rank: Member
Experience: > 1 Year
 
Join Date: Jul 2009
Location: Phoenix, AZ
Posts: 218
Country:

Gender:
Default

Ha, you mean the stuff that is plastered on every corner of their website in massive ass banners?? But I mean just in general...like you go to a vitamin store or something and protein powder is $85 for 2.5 lbs...then you look at a similar product, that may even seem to be better quality and its $25 for 2 lbs...wtf is the deal there?
Pirate is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Old 01-16-2010, 12:39 PM   #12
ALPHA_XX
Rank: Member
Experience: 2-3 Years
 
ALPHA_XX's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Nuremberg
Posts: 75
Country:

Gender:
Default

wow you guys in the U.S. can buy your whey at supermarkets, thats awsome !! here iitīs pretty difficult to get it, if you dont buy it from the internet (fortunateley, a friend of mine always gets me some)......

well, but mixing oatmeal and protein powder is pretty good when youīre in hurry, if you mix it with milk you donīt ned to add additional oil or peanut butter(i personally reallly could not imagine drinking the whole stuff with oil, must be tasting awfull, doesnīt it )
add some frui tand you got a solid breakfast. it tastes way better, if you mix it with milk rather than with water
ALPHA_XX is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Old 01-16-2010, 12:43 PM   #13
Pitysister
Rank: Light Heavyweight
Experience: > 1 Year
 
Pitysister's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 4,221
Country:

Gender:
Default

Quote:
Originally Posted by Pirate View Post
Ha, you mean the stuff that is plastered on every corner of their website in massive ass banners?? But I mean just in general...like you go to a vitamin store or something and protein powder is $85 for 2.5 lbs...then you look at a similar product, that may even seem to be better quality and its $25 for 2 lbs...wtf is the deal there?
have you never been on the internet?
Pitysister is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Old 01-18-2010, 08:38 AM   #14
aboutmuscle
Rank: New Member
Experience: 2-3 Years
 
Join Date: Jan 2010
Location: United Kingdom
Posts: 28

Gender:
Default

I often add oatmeal to my breakfast shake usually I add a scoop of whey with some milk add some oats and a banana and a small spoon of honey just to sweeten it. taste great a seems to work well for me.

I wouldn't personally add oil or peanut butter.

aboutmuscle's Sig:
The closer you are to failure, the closer you are to victory,
it all depends on how closely you walk the line

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
aboutmuscle is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Old 01-18-2010, 11:31 AM   #15
iron_worker
Rank: Light Heavyweight
Experience: 5-7 Years
 
iron_worker's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Saskatoon, Sk, Canada
Posts: 3,272
Country:

Gender:
Send a message via MSN to iron_worker
Default

I eat protein powder in my oatmeal every morning. I have a bit of olive oil with it as well. Works for me.

IW
iron_worker is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Old 01-18-2010, 11:50 AM   #16
EricT
Rank: Heavyweight
Experience: 7-10 Years
 
EricT's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 6,314
Country:

Gender:
Default

Quote:
Originally Posted by ALPHA_XX View Post
wow you guys in the U.S. can buy your whey at supermarkets, thats awsome !! here iitīs pretty difficult to get it, if you dont buy it from the internet (fortunateley, a friend of mine always gets me some)......
Some of the supermarkets around me do have whey but I'd be throwing away money to buy it..the markup is crazy. Most people who use a lot of whey in the US still buy it from the internet unless they just don't know the value of a dollar, lol.

The body fortress brand they have a walmart is a less expensive exception. Pretty good quality. But it's STILL not priced as well as something from Protein Factory or TrueProtein.

EricT's Sig:
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.



To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
or
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.


If you act sanctimonious I will just list out your logical fallacies until you get pissed off and spew blasphemous remarks.
EricT is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Old 01-18-2010, 12:22 PM   #17
Pirate
Rank: Member
Experience: > 1 Year
 
Join Date: Jul 2009
Location: Phoenix, AZ
Posts: 218
Country:

Gender:
Default

yeah dude, at Kroger's (if you don't have Kroger's its just a grocery store) they sell protein's by the pound and its ridiculous, some of it is over $20 a pound, the shit is crazy.
Pirate is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Old 01-18-2010, 12:41 PM   #18
EricT
Rank: Heavyweight
Experience: 7-10 Years
 
EricT's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 6,314
Country:

Gender:
Default

Holy moly.
EricT is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Old 01-18-2010, 10:05 PM   #19
_Wolf_
Rank: Light Heavyweight
Experience: 5-7 Years
 
_Wolf_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Trinity University, San Antonio, Texas
Posts: 4,790
Country:

Gender:
Send a message via MSN to _Wolf_
Default

$20 a pound? Fuck that....That's insane given that the most purest form of whey (peptopro) is for $18 a pound.
_Wolf_ is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Old 01-20-2010, 01:40 PM   #20
ALPHA_XX
Rank: Member
Experience: 2-3 Years
 
ALPHA_XX's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Nuremberg
Posts: 75
Country:

Gender:
Default

i usually buy gold standard whey by optimum nutrition, i spend 42 euros for 5lbs, which is very cheap here, espacially if you keep in mind that itīs a high-quality whey
ALPHA_XX is offline  
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Share on Facebook
Reply With Quote
Reply

  Bodybuilding Forum - Bodybuilding.net > Bodybuilding Forum > Nutrition


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes



All times are GMT -8. The time now is 09:28 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.