Quote:
1.) where do i buy muscle milk? i read on a post by Future over at IM that it has some substances which are toxic to us adults but good for kids. i remember posting that study here too. i remember coz eric ribbed me about it for a long long time.
|
Yeah, I've read it. Everything under the sun can be correlated to cardiovascular disease. I had to do a 10 page research paper on CVD recently to help my wife out, and there's SO many causes and it's such a broad range of different diseases that it can encompass anything and everything.
LOL, while you're at it, don't use creatine because it'll lead to kidney failure.

...Like that'll stop us from using it!
I don't know about that article. I guess we'll have to wait 50 years for bodybuilders using 2-4 servings of MuscleMilk per day to develop symptoms that can be directly correlated to the supplement. Might as well put a surgeon general's warning on it...
Quote:
2.) isnt it healthier for me to get natural food compared to this other stuff u mentioned?
|
Whole food is better yes, but you're at college with a limited budget and not a very good diet. Plus, you're still relying on whey and milk, so technically, you're not eating healthy to begin with are you?
Example:
Quote:
Meal 1 @ 9:00 am : 2 scoops whey + milk
Meal 2 @ 11:45 pm : 2 bagels + cheese
Meal 3 @ 1:30 pm : cheese quesadia (basically tortillas and cheese)
Meal 4 @ 3:30 pm : 2 scoops milk + whey
Meal 5 @ 6:30 pm : 15 oz turkey + milk + sornflakes
Meal 6 @ 9:00 pm : 1 can Tuna
MEal 7 @ 1:00 am : 2 scoops whey + milk
|
Additionally, I see you drinking 6 scoops of WHEY throughout the day with milk!! So instead of hoping those two scoop servings will last you for over three full hours (whey lasts about an hour), I'm recommending switching over to something like MuscleMilk, which will bolster up your FAT intake, which barely is registering on the meter. Plus, the casein protein will keep the aminos in your bloodstream a lot longer than whey, which makes it the better choice to use as a "meal". Regular milk is good (as I've already said) in between meals.
Quote:
3.) is this is addition to normal whey protein or is this in place of normal whey.
|
Well, as a substitute for an MRP MEAL. Whey protein is only good PRE and POST workout. That's it IMO. Micellar casein is a lot slower digesting making it ideal for a meal instead of [whey + milk].
An example would be like this: (I'll keep your off day diet)
Quote:
Meal 1 @ 9:00 am : MRP [protein/fats]
Meal 2 @ 11:45 pm : 2 bagels + cheese [carbs/fats] PROTEIN?!
Meal 3 @ 1:30 pm : cheese quesadia (basically tortillas and cheese) [carbs/fats] PROTEIN?!
Meal 4 @ 3:30 pm : MRP [protein/fats]
Meal 5 @ 6:30 pm : 15 oz turkey + milk + sornflakes [protein/carbs]
Meal 6 @ 9:00 pm : 1 can Tuna (ADD CARBS)
MEal 7 @ 1:00 am : MRP [protein/fats]
|
Quote:
i just recieved an order from TP for 3 lbs of conc whey, 2 lbs cold filterate and 1 lbs of iso whey. thats gonna take me some time to finish though.
|
Use the isolate PREworkout always, and the concentrate postworkout. For now, keep concentrate only during the day with your milk.
Quote:
4.) how much did the above custom mix cost u?
|
Depends. I'm currently personal training people around my area, so I can afford $100 per month on True Protein proteins. The rest of the money goes towards more important family matters.
Here's the deal with True Protein. It's obviously cheaper than Muscle Milk. MM costs $50 per 5 lb tub. I figured 2 servings per day will basically last you 12-14 days, unless you do 1 scoop MM with 1 scoop whey or something creative.
The custom mix I made (50 micellar/35 egg/15 MCT) costs $10.31 per pound. HOWEVER, you could
change the micellar casein for calcium cassienate OR milk isolate and reduce the cost considerably. There's 15 servings per 2 pounds (2 scoops per serving). I cannot remember exact specifics, but it totals about 42 grams of protein, 10 + grams healthy fats, and plenty of calories.
So if you wanted 2 (2 scoop) servings per day, you'd need 8 pounds to last a full 30 day month. You could use less of course if you cannot afford to buy a full month's worth. But, if you tally up the cost of food (a lot more in my case anyway!), you should save money in the long run, while standing to gain a whole lot more muscle as well.